Publikacje na temat krzyża harcerskiego

Krzyż harcerski doczekał się wielu opracowań, ale żadne nie jest kompletne. Do niedawna "biblią" kolekcjonerów nazywana jest pozycja Tomasza Sikorskiego "Krzyż Harcerski 1913-1989". Od 2014 roku miano to z pewnością należy się nowej publikacji Tomasza Sikorskiego "Krzyż Harcerski 1913-2013".

Zanim jednak przejdziemy do przeglądu publikacji (poniżej, pod filmem), warto zajrzeć na portal youtube.pl, gdzie obejrzeć można film "Zawsze pod tym znakiem! Fenomen krzyża harcerskiego w XX-wiecznych dziejach Polski" z multimedialnej prezentacji poświęconej krzyżowi przygotowanej właśnie przez autora monografii.Krzyż Harcerski 1913-1989 Tomasz Sikorski

Niewątpliwie publikacje na temat krzyża harcerskiego rozpocząć trzeba od biblii kolekcjonerów - wielokrotnie wspominanej na tej stronie książki Tomasza Sikorskiego "Krzyż Harcerski 1913-1989", jaka ukazała się w 1991 roku w Krakowie w Harcerskiej Oficynie Wydawniczej.

Krzyż Harcerski 1913-2013 Tomasz Sikorski

Na tę publikację harcerze, a już z pewnością harcerscy kolekcjonerzy, czekali z niecierpliwością od 1991 roku. I doczekali się. W 2014 roku ukazała się kolejna publikacja Tomasza Sikorskiego "Krzyż Harcerski 1913-2013".


Marian Miszczuk o krzyżu harcerskim

Historia krzyża harcerskiego jest równie interesująca i równie bogata jak historia całego ruchu harcerskiego, z czego często nie zdają sobie sprawy nawet sami członkowie organizacji harcerskich. Dowodzą tego publikacje Mariana Miszczuka, który zwraca uwagę na zapomniane wątki tej historii.

Stulecie Harcerstwa Polskiego w zbiorach...

"Stulecie Harcerstwa Polskiego w zbiorach kolekcjonerów" to publikacja, jaka ukazała się w Krakowie w roku 2010. Publikacja była swoistym katalogiem wystawy zorganizowanej w Galerii Krakowskiego Klubu Kolekcjonerów (ul. Siemiradzkiego).
 

Odznaka czy blaszka - rzecz o krzyżu harcerskim w ZHP

Temat numeru - artykuł hm. Marcina Binasiaka o krzyżu harcerskim z miesięcznika "Czuwaj" (nr 10/2012).
Czy dba się o krzyż tak, jak dbali jego twórcy? Kto odpowiada za proces jego produkcji? I czy dystrybuowane dzisiaj krzyże są godne miana tej odznaki?

Wikipedia - artykuł o krzyżu harcerskim

Artykuł o krzyżu harcerskim tworzy także społeczność internetowa w wikipedii.
Jak zawsze do - mimo wszystko - anonimowego Internetu i publikowanych tam treści warto podchodzić z pewną dozą ostrożności, o ile nie ma podanych materiałów źródłowych.